سایت آموزشی دانش آموزان پایه سوم دبستان
برای بچه های خوبم در دبستان امام حسین (ع) 
 

 


موضوعات مرتبط: جانوران
[ سه شنبه 20 خرداد1393 ] [ 19:30 ] [ خانم کاظمی ]


موضوعات مرتبط: جانوران
[ یکشنبه 14 اردیبهشت1393 ] [ 11:14 ] [ خانم کاظمی ]
در زیست شناسی استخوان‌بندی یا اسکلت (به انگلیسی : Skeleton) داربست یا چارچوبی از استخوانهای مربوط به هم که به بدن شکل می‌بخشد می‌باشد . استخوان‌بندی وظیفه حفظ و نگهداری بدن جانوران و همچنین حرکت راحتتر و سریعتر را بر عهده دارد . جانوران مهره‌دار دارای اسکلت داخلی و اکثر جانوران بی‌مهره دارای اسکلت خارجی می‌باشند . تنها تعداد کمی از جانوران همانند کرم‌خاکی هستند که هیچگونه استخوان‌بندیی ندارند .بر روی هر یک از تصاویر کلیک کنید تا مرورگر مقاله مناسب را باز نماید

موضوعات مرتبط: جانوران
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1 اردیبهشت1393 ] [ 10:12 ] [ خانم کاظمی ]
[ جمعه 4 بهمن1392 ] [ 0:21 ] [ خانم کاظمی ]
 

حیوانات ریاضی می دانند

مهندس هم هستند

ساعت و شمارش را می دانند

فصل ها و شب و روز را تشخیص می دهند 

مانند : مرغ ها در ساعت های مشخص تخم خود را حرکت می دهند

یا بعد از 20 تخم منتظر مادرشدن است

و بعد از 21 روز منتظر جوجه اش استموضوعات مرتبط: جانوران، دانستنی
[ شنبه 21 بهمن1391 ] [ 23:53 ] [ خانم کاظمی ]

 

وب سایت فارسی زبان برای دانلود ها | www.fun.4downloads.ir

مطالعات نشان داده‌است کلاغ‌ ها حافظه‌ دقیقی در مورد چهره انسانها دارند. کلاغ‌ ها قادر به تشخیص تفاوت بین یک صورت مهربان و صورت خطرناک و همچنین هشدار وضعیت خطر به همنوع های خود هستند.

این پرندگان که در هوشمندی مانند شامپانزه‌ ها هستند چهره کسی را که سبب تهدید یا خطری برای‌شان شود، حداقل به مدت ۵ سال، فراموش نخواهند کرد. گروهی دانشمندان دانشگاه واشنگتن این موجودات را برای مدتی طولانی مورد بررسی قرار دادند.

آنها در منطقه سیاتل واشنگتن دسته‌ ای از کلاغ‌ ها را از طریق  فردی که ماسکی با  ظاهر خطرناک به چهره داشت و پرنده‌ ها را به دام می‌انداخت  و سپس رها می کرد، روبرو کردند.

بعد از ۵ سال از این آزمایش محققان دریافته اند که کلاغ‌ های زیادی در آن منطقه، نسبت به این ماسک واکنش خصمانه نشان می‌دادند که این عمل آن‌ ها حاکی از آن بود  که پرندگان در بند، دوستان خود را از چنین خطری با خبر کرده بودند.

بر اساس تحقیق، تعداد کلاغ‌هایی که در ابتدا در آزمایش شرکت کردند، کم بود اما پس از این اتفاق، تعداد کلاغ‌هایی که از این ماسک فرار  می‌کردند، افزایش یافت.


برگرفته  از سایت : فور دانلودز


موضوعات مرتبط: جانوران
[ چهارشنبه 10 خرداد1391 ] [ 1:29 ] [ خانم کاظمی ]

بدون شرح

خیلی قشنگن.


موضوعات مرتبط: جانوران، سرگرمی
[ پنجشنبه 22 دی1390 ] [ 20:2 ] [ خانم کاظمی ]
بخش اول - مانند دانشمندان كار كنيد                                      

1- مشاهده كنيد :  همه چيز را با دقت مشاهده كنيد. هر چه كه مي بينيد و مي شنويد. دليلي بر اتفاقاتي است كه در اطراف شما مي افتد.  براي اينكه مانند دانشمندان فكر كنيد

 


موضوعات مرتبط: جانوران، گیاهان، گرما ومواد، چرخه ی آب، انرژی چیست؟
ادامه مطلب
[ جمعه 4 آذر1390 ] [ 1:44 ] [ خانم کاظمی ]

غول حلزون‌


حلزون‌های غول پیکر (Giant Snail) آفریقایی، بزرگترین حلزون در این کره خاکی‌هستند. این حلزون‌ها که به ببر حلزون بزرگ هم معروف هستند، بزرگترین‌ عضو خانواده حلزون‌ها هستند.


موضوعات مرتبط: جانوران
ادامه مطلب
[ سه شنبه 10 آبان1390 ] [ 16:38 ] [ خانم کاظمی ]


موضوعات مرتبط: جانوران
[ سه شنبه 10 آبان1390 ] [ 10:56 ] [ خانم کاظمی ]

جانوران

فهرست مطالب

1- مهاجرت پرندگان چه هنگام آغاز می شود؟

2- نوزاد كرمی شكل پروانه چگونه به پروانه ای بالغ تبدیل می شود؟

3- قورباغه ها چگونه زیر آب تنفس می كنند؟

4- چرا زنبورها سالی یك بار ازدحام می كنند؟

5- فیل ها برای مردن به كجا می روند؟

6- چرا آفتاب پرست رنگ عوض می كند؟

7- چرا برخی از فیل ها، گوش های بسیار بزرگی دارند؟

8- چرا پرندگان در سپیده دم آواز می خوانند؟

9-  سمندر چیست؟

10- زالو چیست؟

11- آبسنگ حلقوی چگونه به وجود می آید؟

12- چرا خرچنگ صدف دار، صدف خود را عوض می كند؟

13- مگس ها در زمستان به كجا می روند؟

14- چرا جغدها شب ها خوب می بینند؟

15- آیا نیش عقرب كشنده است؟

16- خفاش چگونه در تاریكی پرواز می كند؟

17- اسفنج چه نوع جانوری است؟

18- چرا اكثر ماهی ها پولك دارند؟

19- نیش زنبور عسل در كدام قسمت بدنش قرار دارد؟

20- پرندگان شكاری چه می خورند؟

21- دودو چه نوع جانوری است؟

22- بزرگ ترین جانور دریایی كدام است؟

23- موریانه چیست؟

1- مهاجرت پرندگان چه هنگام آغاز می شود؟

میلیون ها پرنده از انواع مختلف، در آخر تابستان مهاجرت می كنند و زادگاهشان را به سوی مناطقی كه در زمستان آب و هوای گرمتری دارد، ترك می كنند. این پرندگان، بهار سال بعد به سرزمینی كه در آن تولید مثل می كردند، باز می گردند.

پرندگان مهاجر،‌هر ساله بیش از 32 هزار كیلومتر را می پیمایند. آن ها راه بازگشت به زادگاهشان را با دقتی خارق العاده می یابند. برخی از این پرندگان، تنها و برخی دیگر به طور دسته جمعی مهاجرت می كنند.

مهاجرت پرندگان، با تغییر طول روز آغاز می شود. تغییر طول روز، بر سیستم عصبی خاصی دریافت می كنند كه موجب می شود به سوی مناطق گرمتر پرواز كنند. زمانی كه طول روز تا حد معینی افزایش می یابد، پیام دیگری به مغزشان ارسال می شود كه باعث بازگشت آن ها به زادگاهشان می شود.

2- نوزاد كرمی شكل پروانه چگونه به پروانه ای بالغ تبدیل می شود؟

          نوزاد كرم مانند پروانه برای تبدیل شدن به یك پروانه كامل، پیله ای می بافد و مدتی داخل آن می ماند. در طول این مدت،‌كرم به تدریج تمام خصوصیات پروانه بالغ را كسب می كند. مدت زمانی كه كرم داخل پیله می ماند، بستگی به نوع پروانه دارد. این دوره در برخی از انواع پروانه، یك یا دو هفته و در برخی دیگر تا چندین ماه به طول می انجامد.

          نوزاد پروانه، از زمانی كه به صورت كرم از تخم خارج می شود، تا وقتی كه پیله ای می بافد و به صورت شفیره در می آید، كاری جز خوردن، رشد كردن و چندین بار پوست انداختن ندارد. این دوره كه «دوره ی لاروی» نامیده می شود،‌در انواع مختلف پروانه، متفاوت است. دوره ی لاروی پروانه های كوچك تر یك هفته است؛ د رحالی كه این دوره در انواع بزرگ تر، دو سال و گاه حتی بیشتر از آن است.

          وقتی دوران لاروی به سر می رسد، كرم پروانه زیر یك برگ یا حتی زیر خاك، پیله ای به دور خود می تند و تا تبدیل شدن به پروانه كامل،‌در آن می ماند. پیله بسیاری از پروانه ها از جنس ابریشم است.

3- قورباغه ها چگونه زیر آب تنفس می كنند؟

          قورباغه ها زیر آب، از طریق پوستشان تنفس می كنند. قورباغه جانوری دوزیست است؛ بدین معنی كه می تواند هم در آب و هم در خشكی زندگی كند. قورباغه ها دارای شش اند، ولی چون دنده ندارند، نمی توانند مانند خزندگان، پرندگان و پستانداران، سینه خود را منبسط كنند و هوا را به درون شش ها بمكند. به همین جهت، زمانی كه در خشكی اند با مرتعش كردن كف دهان، هوا را وارد سوراخ های بینی می كنند.

          هوا با انقباض ماهیچه های گلو و بدن، وارد ششها شده، سپس از آن خارج می شود. دهان قورباغه همیشه بسته است و تپش گلو، بین 120 تا 140 بار در دقیقه متغیر است. پوست قورباغه حتی در خشكی هم بیش از شش ها در عمل تنفس نقش دارد. البته هوا فقط از طریق پوست مرطوب، قابل جذب است. اگر پوست خیلی خشك شود، قورباغه خواهد مرد. به همین جهت پوست قورباغه دارای غددی است كه ماده ی لزج ترشح می كنند و پوست را نرم و مرطوب نگاه می دارند. پوست قورباغه همان طور كه هوا را جذب می كند، آب را نیز جذب می كند. به همین جهت قورباغه ها هرگز آب نمی نوشند.

          قورباغه ها موجوداتی خونسردند. این بدان معنی است كه گرمی یا سردی بدن آن ها، با حرارت هوا یا آب اطرافشان برابر است. قورباغه ها در زمستان به خواب زمستانی می روند. در این حالت، حرارت بدنشان پایین می آید، عملكرد بدن به حداقل می رسد و تنفس، تنها از طریق پوست انجام می گیرد.

4- چرا زنبورها سالی یك بار ازدحام می كنند؟

          اواخر بهار، زنبورها برای یافتن سرپناهی جدید، خارج از كندوی خود ازدحام می كنند. ملكه ی زنبورها در طول زمستان تخم ریزی می كند و زنبورهای كارگر تا خارج شدن زنبورهای جدید از تخم،‌از آن ها مراقبت می كنند. هنگامی كه هوا گرمتر می شود و نخستین گل های بهاری به غنچه می نشینند، تعداد زنبورهای جوان به سرعت افزایش می یابد.

          در اواخر فصل بهار، تعداد زنبورها به قدری زیاد می شود كه تعدادی از آن ها همراه با ملكه ی پیر، كندو را ترك می كنند و اجتماع جدیدی را به وجود می آورند. در مجموعه ی قدیمی، ملكه جدیدی پدیدار می شود كه بهار سال بعد،‌همانند سایر ملكه ها كندو را ترك خواهد كرد. این چرخه هر سال به همین صورت تكرار می شود.

5- فیل ها برای مردن به كجا می روند؟

          بقایای اجساد فیل ها، اغلب در كنار هم یافت می شود و به ندرت به صورت پراكنده به چشم می خورد. نزدیكی اجساد این حیوانات به هم، تصادفی به نظر نمی رسد. معمولا اجساد در مكان هایی مرتفع و خشك دیده می شوند و این در حالی است كه فیل ها مناطق باتلاقی و نزدیك به رودخانه را برای زندگی ترجیح می دهند.

          برخی از مردم معتقدند كه وقتی فیلی كهنسال، نزدیكی مرگ را حس می كند،‌راهی گورستان فیل ها می شود.

          هنگامی كه فیلی در حال مرگ است،‌سایر اعضای گروه دور او جمع می شوند و سعی می كنند او را به زندگی باز گردانند. وقتی كه فیل در حال مرگ، جان می سپارد و امید سایر فیل ها برای زنده ماندن او از بین می رود، همگی گرد فیل مرده جمع می شوند و برای او سوگواری می كنند.

6- چرا آفتاب پرست رنگ عوض می كند؟

          آفتاب پرست به محض احساس خطر، تغییر رنگ می دهد. این جانور كه از خانواده ی مارمولك هاست، چنان به رنگ محیط اطرافش در می آید كه كاملا غیر قابل تشخیص می شود.

          دامنه ی رنگ ها و طرح های روی پوست این جانور در گونه های مختلف، متفاوت است. اكثر آفتاب پرست ها می توانند به رنگ های زرد، كرم، سبز و یا قهوه ای تیره درآیند. آن ها همچنین می توانند خال های روی پوستشان را نسبت به رنگ محیط اطرافشان، تیره یا روشن كنند.

          آفتاب پرست ها در مقابل تغییرات نور و دما نیز واكنش نشان می دهند و رنگ عوض می كنند. در واقع، آنچه كه باعث تغییر رنگ آفتاب پرست می شود، پخش یا متمركز شدن رنگ دانه های موجود در پوست جانور است. این مكانیزم توسط سیستم عصبی كنترل می شود.

7- چرا برخی از فیل ها، گوش های بسیار بزرگی دارند؟

          فیل های آفریقایی گوش هایی بزرگتر از گوش های فیل های آسیایی و هندی دارند. به علاوه این فیل ها بزرگ تر و مهاجم تر از فیل های هند اند و در مناطق گرمتری زندگی می كنند. آن ها با این گوش های بزرگ، صداها را با دقت بیشتری می شنوند. این فیل ها زمانی كه خشمگین می شوند و قصد حمله دارند، گوش هایشان را باز می كنند و ظاهری ترسناگ به خود می گیرند، به طوری كه هر دشمنی را از ترس بر جای خود میخكوب می كنند.

          فیل های آفریقایی به خاطر جثه بزرگشان از گرما رنج می برند. گوش های بزرگ آن ها سطح وسیعی برای دفع گرمای بدن فراهم می كند. آن ها با تكان دادن گوش هایشان خنك می شوند و حشرات را نیز از خود دور می كنند. فیل افریقایی بزرگترین جانور خشكی است. بلندی قامت این جانور به بیش از سه متر می رسد و وزنش نزدیك به شش تن است.

          فیل های آسیایی در جنگل های جنوب شرقی آسیا زندگی می كنند این فیل ها گرما را دوست ندارند، به همین جهت در سایه درختان جنگل به سر می برند.

8- چرا پرندگان در سپیده دم آواز می خوانند؟

          آواز پرندگان در سپیده دم، باعث شادی میلیون ها انسان می شود. سالیان سال است كه در شعر و نثر، از آواز پرندگان یاد می شود. برخی معتقدند كه پرندگان برای ستایش خداوند و قدردانی از مواهب الهی و زیبایی های طبیعت آواز می خوانند. برخی نیز معتقدند كه پرندگان برای خوش آمد گویی به نور خورشید كه به معنی غذا و گرما و فعالیت است، می خوانند.

          دانشمندان نیز بر این باورند كه آواز سحرگاهی پرندگان، علامت هشدار دهنده ای است كه هر پرنده به وسیله ی آن، قلمرو خود را مشخص می كند. پرندگان در قلمرو خود جفتگیری می كنند، لانه می سازند و غذا تهیه می كنند. به این ترتیب، تعیین قلمرو، نخستین قدم در چرخه ی تولید مثل آن هاست. پرندگان با آوازشان به رقیبان خود هشدار می دهند و با این روش، از قلمروشان دفاع می كنند.

9-  سمندر چیست؟

          سمندر موجودی دوزیست است؛ به این معنی كه می تواند هم در خشكی و هم در آب زندگی كند. این جاندار ظاهری شبیه به مارمولك دارد و جزو گروهی از جانوزان مهره دار بین ماهی ها و خزندگان است. قورباغه ها و وزغ ها نیز جزو همین گروه اند. سمندرها همانند ماهی ها و خزندگان خونسردند.

          مردم در گذشته عقیده داشتند كه اولین سمندر از آتش به وجود آمده است و به همین دلیل،‌گرما بر سمندر بی اثر است. ولی در واقع سمندر فقط در خنكای شب فعالیت می كند. این جانور، شب ها برای شكار كرم ها، حلزون ها و حشرات از مخفیگاهش بیرون می آید.

          اندازه سمندرها حداكثر به 30 سانتی متر می رسد. این موجودات دشمنان اندكی دارند؛ چرا كه غدد موجود در پوستشان سمی است. ولی مار اروپایی در مقابل زهر این جانور مقاوم است و غالبا سمندرها را شكار می كنند.

10- زالو چیست؟

          زالوها نوعی كرم لزج اند كه اندازه شان از 5/2 تا بیش از ده سانتی متر است. زالو دارای دو مكنده است كه یكی بزرگتر از دیگری است. مكنده ی بزرگ تر در پشت و مكنده ی كوچك تر در انتهای دهان قرار دارد. این كرم های درشت و سیاه رنگ دارای عضلاتی قوی اند. آن ها به كمك این عضلات، بدنشان را منقبض و منبسط می كنند. همین ویژگی باعث می شود كه زالوها شناگران بسیار خوب باشند. آن ها همچنین می توانند برای خزیدن در خشكی، از مكنده های خود استفاده كنند. در مناطق گرمسیر آسیا، جزایر اقیانوس آرام و اقیانوس هند نوعی زالوی خطرناك خاكزی وجود دارد كه وارد مجاری تنفسی حیوانات می شود. این زالو آن قدر خون جانور را می مكد كه كاملا متورم می شود. زالو پس از متورم شدن دیگر نمی تواند از مجاری تنفسی حیوان خارج شود و همان جا باقی می ماند.

          زالوهای آبزی به ماهی ها و لاك پشت ها می چسبند. برخی دیگر زا زالوها، از كرم های خاكی و تخم قورباغه ها تغذیه می كنند. بعضی بر روی لارو حشرات و برخی در كف بركه ها، به صورت میكروسكوپی زندگی می كنند.

          سالیان سال است كه از زالوها در پزشكی برای مكیدن خون بیماران استفاده می شود.

11- آبسنگ حلقوی چگونه به وجود می آید؟

هنگامی كه «پولیپ های مرجانی» (جانوران ریز دریایی) خود را به صخره های بستر دریا می چسبانند، آبسنگ حلقوی یا «آبسنگ مرجانی» شروع به شكل گیری می كند. آبسنگ به تدریج شكلی حلقوی پیدا می كند و تالابی را در بر می گیرد. در واقع آبسنگ ها از اسكلت آهكی تعداد بی شماری پولیپ تشكیل شده اند.

          پولیپ های مرجانی پس از ساختن اسكلت آهكی به دور خود، پولیپ های جدیدی را به وجود می آورند. سپس پولیپ های جدید نیز اطراف خود را با اسكلت آهكی می پوشانند. پولیپ های جوان همیشه به والدینشان متصل اند. به این ترتیب، چندین نسل از این موجودات به هم می پیوندند و به تدریج توده ی عظیمی از مرجان را به وجود می آورند.

          آبسنگ ها در آب های كم عمقی كه دمای بیش از 3/18 درجه ی سانتی گراد داشته باشد، تشكیل می شوند. آن ها را در اقیانوس هند،‌در امتداد سواحل برزیل و به ویژه در اقیانوس آرام می توان یافت. در شمال شرقی استرالیا نیز آبسنگ های عظیمی شكل گرفته اند. قطر برخی از این آبسنگ های حلقوی 60 كیلومتر و عمق آن ها 300 متر است.

12- چرا خرچنگ صدف دار، صدف خود را عوض می كند؟

          وقتی كه خرچنگ صدف دار به اندازه ای رشد كند كه دیگر داخل صدفش جای نگیرد، صدفش را با صدف بزرگتری عوض می كند. این نوع خرچنگ دارای شكمی نرم است كه در زیر بدنش قرار دارد؛ ولی مانند سایر خرچنگ ها، صدف یا پوسته ای برای محافظت از آن ندارد. به همین دلیل از صدف حلزون ها، به عنوان سرپناهی قابل حمل استفاده می كند. این خرچنگ ها، اغلب برای دستیابی به صدف مورد نظرشان، با هم می جنگند. گاهی اوقات،‌خرچنگی كه در جستجوی لانه است، صاحب لانه را بیرون می كشد و می خورد و سپس صدف را تصاحب می كند.

          یكی از چنگال های این نوع خرچنگ، بزرگ تر از دیگری است. به همین جهت هنگامی كه خرچنگ خود را داخل صدف، می كشد، كاملا در آن جای نمی گیرد. خرچنگ به كمك دو پای آخر كه بر روی شكمش قرار دارند، از داخل، پوسته صدف را می گیرد و با حركت دادن شكم مارپیچی خود حركت می كند.

          گاهی اوقات شقایق دریایی در سطح بالایی صدف این خرچنگ ها ساكن می شود. خرچنگ موجبات نقل و انتقال شقایق دریایی را فراهم می كند و در مقابل، سپری محكم در برابر حمله ی سایر موجودات به دست می آورد.

          نوعی از این خرچنگ ها به جای صدف، از اسفنج به عنوان لانه استفاده می كند. اسفنج با همان سرعتی كه خرچنگ رشد می كند، بزرگ می شود، به این ترتیب این نوع خرچنگ نیازی به تعویض لانه ی خود ندارد.

13- مگس ها در زمستان به كجا می روند؟

           مگس ها در طول زمستان به خواب زمستانی فرو می روند. آن ها برای این منظور، از مكان های گرم و خشك استفاده می كنند.

          نوزاد مگس،‌ فقط در دمای 24 تا 35 درجه ی سانتی گراد می تواند از تخم خارج شود. به همین جهت تعداد مگس ها در طول زمستان بسیار اندك است. البته عوامل دیگری همچون استفاده از حشره كش ها نیز موجب كاهش تعداد مگس ها می شود. مگس ها اغلب ناقل انواع بیماری هایند؛ به همین جهت كم شدن تعداد آن ها برای انسان مفیداست.

14- چرا جغدها شب ها خوب می بینند؟

          قدرت دید جغدها در شب، 100 برابر قدرت دید انسان است؛ زیرا چشم های آن ها برای دیدن در شب تكامل یافته است. البته اغلب جغدها كور رنگ اند و دلیل آن این است كه تعداد سلول های گیرنده ی استوانه ای شكل چشمانشان بیشتر از سلول های گیرنده ی مخروطی شكل است.

          حساسیت سلول های مخروطی كم است و فقط در نور زیاد تحریك می شوند. اهمیت این سلول ها در تشخیص جزئیات اشیا و دید رنگ هاست. ولی سلول های استوانه نسبت به نور حساس ترند و در نور كم نیر فعالیت می كنند. به همین دلیل این سلول ها در دید شبانه نقش مهمی دارند. تعداد سلول های استوانه ای در چشمان جغد، ده برابر چشمان انسان است.

          جغدها چشم های بسیار بزرگی دارند و می توانند مقدار نوری را كه وارد چشمانشان می شود، با منبسط یا منقبض كردن مردمك چشم كنترل كنند. هر مردمك می تواند به طور مستقل و جدا از مردمك دیگر عمل كند. بنابر این جغدها می توانند اجسامی را كه در سایه و در نور شدید قرار گرفته اند، همزمان با هم ببینند. چشم های جغد تقریبا قادر به حركت نیستند؛ زیرا توسط یك حلقه ی نازك استخوانی محافظت می شوند. در مقابل، جغدها گردنی انعطاف پذیر دارند و می توانند سرشان را تا 270 درجه بچرخانند.

          چشمان این پرندگان در جلو سرشان قرار گرفته است؛ به همین دلیل دید دو چشمی بسیار خوبی دارند. از آن جا كه تخمین فاصله به دید دو چشمی بستگی دارد، این ویژگی هنگام حمله به شكار و ربودن آن، امتیاز خاصی به آن ها می دهد. جغدها همچنین قدرت شنوایی بسیار خوبی دارند. قدرت شنوایی آن ها، قوی تر از سایر پرندگان گوشت خوار است. این ویژگی، امتیاز دیگری برای شكار در شب است.

          بر خلاف آن چه تصور می شود، جغدها روزها نیز خوب می بینند. هر چند بسیاری از آن ها شب ها و یا هنگام غروب شكار می كنند، اما برخی از گونه ها نیز روزها فعال اند.

15- آیا نیش عقرب كشنده است؟

          نیش اكثر عقرب های كوچك دردناك است، اما كشنده نیست. ولی انواعی از عقرب هم وجود دارند كه زهرشان برای انسان مرگبار است.

          عقرب ها بیشتر در نواحی گرمسیر و نیمه گرمسیر زمین زندگی می كنند. آن ها شكمی كشیده و بندبند دارند كه به نیشی ختم می شود كه حاوی یك جفت غده ی سمی است. عقرب از نیش خود برای كشتن و شكار حشرات استفاده می كند. آن ها روزها زیر سنگ ها و درون شكاف ها پنهان می شوند و شب ها برای شكار حشرات بیرون می آیند.

          تخم های عقرب در بدن عقرب ماده به نوزاد تبدیل می شوند؛ بنابراین می توان گفت عقرب جانوری زنده زاست. عقرب ماده تا مدتی نوزادانش را با خود حمل می كند و پس از آن كه نوزادان كمی بزرگ تر شدند،‌از مادر جدا می شوند.


موضوعات مرتبط: جانوران، دانستنی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 7 مهر1390 ] [ 12:4 ] [ خانم کاظمی ]

يوزپلنگ

 

 

    يوزپلنگ شباهت هاي زيادي به خانواده گربه سانان و همچنين سگ سانان دارد، به همين دليل در ميان عامه رايج است كه مي گويند يوزپلنگ نه يك سگ است و نه يك گربه، بلكه سگي است با سر گربه. پوشش بدن و دندان هايش به گربه ها شباهت دارد و همچنين داراي سري گرد، كوچك و گربه مانند است، ولي در عين حال، پنجه هايش همچون سگ ها آزاد و بدون محافظ هستند و در غلاف پوستي پنهان نمي شوند و بعلاوه حركت پيستون مانند پاهايش در حين دويدن، مانند سگ هاي تازي است. يوزپلنگ و پلنگ شباهت هاي زيادي به يكديگر دارند و شايد علت آن كه در گذشته، بخصوص در آسيا به يوزپلنگ، «پلنگ شكاري» گفته مي شد، همين شباهت هاي فراوان بوده است. اما اين حيوان شگفت انگيز خصوصيات بارزي هم دارد كه آن را از ديگر پستانداران متمايز مي كند.


موضوعات مرتبط: جانوران
ادامه مطلب
[ جمعه 17 دی1389 ] [ 21:57 ] [ خانم کاظمی ]

درس دوم : جانوران مهره دار


موضوعات مرتبط: جانوران
ادامه مطلب
[ یکشنبه 20 تیر1389 ] [ 13:13 ] [ خانم کاظمی ]

درس اول : نیازهای جانوران


موضوعات مرتبط: جانوران
ادامه مطلب
[ سه شنبه 15 تیر1389 ] [ 13:9 ] [ خانم کاظمی ]
پلاتی پوس
 

 


موضوعات مرتبط: جانوران
ادامه مطلب
[ جمعه 4 تیر1389 ] [ 1:42 ] [ خانم کاظمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

کودکان به هدایت و محبت بسیار بیشتر از دستورالعمل های آموزشی نیاز دارند.

آن سالیوان، مربی هلن کلر

من یک معلمم.
لحظه ای به دنیا آمدم که نخستین سوال بر زبان یک کودک جاری شد.
من تمام آن نام ها و چهره هایی هستم که نامشان و چهره شان از یاد رفته اما تاثیرشان نسل اندر نسل باقی مانده.
من تمام کسانی هستم که فضای زندگی مرا با حضور و عطر انسانیت خویش آذین بستند.....
من یک معلمم و از این بابت خدا را هر لحظه شکر می کنم.
واما....این کمترین تلاش خود را تقدیم می کنم به همه ی آنانی که با عشق شروع
می کنند وبا مهربانی و صداقت زندگی می نمایند. وباپاکی......مگر این گونه بودن پایانی به دنبال دارد؟
وسخن پایانی این که:
ذهن ظرفي نيست كه بايد پر شود، بلكه آتشي است كه بايد افروخته شود ...
دوستان عزیز و همکاران محترم بازدید کننده, اين وبلاگ جهت كمك به دانش آموزان عزيز دوره ي ابتدايي ساخته شده است .
لطفا با نظرات ارزنده و مفيد خود من را در ارائه ي بهتر مطالب ياري نماييد.
امکانات وب

ابزار وبلاگ

کد چرخش کامل عکس